+371 67114284

Augsto cenu dēļ īres tirgus studentiem vēl nepieejamāks

Augsto cenu dēļ īres tirgus studentiem vēl nepieejamāks
Inflācijas un pieprasījuma pieauguma ietekmē pēdējā pusgada laikā īres maksas gan Rīgas centrā, gan apkaimēs būtiski palielinājušās – tas ietekmē gan studentus, kas vēlas īrēt mājokļus galvaspilsētā, gan īres tirgu kopumā, norāda Mārtiņš Grīnbergs, CBRE Baltics vecākais tirgus analītiķis.
Latvijā un Baltijā profesionālais īres tirgus vēl tikai veidojas, atzīmē M. Grīnbergs, uzsverot, ka jau šobrīd ir attīstītāji un investori, kas ir iesaistījušies īres namu būvniecībā un renovācijās, tomēr esošais piedāvājums vēl arvien ir nepietiekams. Varam sagaidīt, ka tuvākajos divos, trīs gados mēs noteikti redzēsim vairākus no jauna būvētus īres namus gan pilsētas centrā, gan arī lielāko universitāšu tuvumā, tāpat turpināsies arī pilsētas centrā esošo namu renovācijas darbi, prognozē CBRE Baltics vecākais tirgus analītiķis.
Problēma pastāv
Ja runājam par specifiskiem studentu akomodācijas projektiem, tad jāsaka, ka arī šādu namu būvniecību tirgū jau varam novērot un, visticamāk, tas turpināsies arī nākotnē, teic M. Grīnbergs. “Tajā pašā laikā jāatceras, ka tas ir nišas produkts, kam ir grūti prognozēt kopējo pieprasījumu. Jāatzīmē, ka studiju gadi paši par sevi ir izaicinājumu pilni, tomēr šobrīd studentiem mēs ieteiktu paskatīties nedaudz plašāk. Kā viens no variantiem ir mājokļu meklēšana pilsētās Rīgas tuvumā – Ādažos, Carnikavā, Salaspilī, Ikšķilē, Ogrē, Jelgavā un citās pilsētās, kur īres maksas ir krietni zemākas nekā galvaspilsētā. Tajā pašā laikā nevajadzētu aizmirst, ka studentam pat būtiskāks par pašu dzīvesvietu ir sociālais burbulis, kas veidojas ap to. Neliels dzīvoklis privātā studentu īres namā izmaksā tikpat, cik īres dzīvoklis mikrorajonā, bet papildus piedāvā plašu pakalpojumu spektru, padarot šos īpašumus pievilcīgus galalietotājam ne tikai finansiāli, bet arī sociāli,” spriež M. Grīnbergs.
Viņš atzīmē, ka līdz šim studentu izmitināšana varētu tikt dalīta divos virzienos – privātajā, ko pamatā veido individuāli īres dzīvokļi, un dienesta viesnīcās jeb kopmītnēs, ko uztur pašas mācību iestādes. “Ja īres dzīvokļi ir tipisks brīvā tirgus produkts, tad dienesta viesnīcas bieži vien tiek subsidētas no universitāšu, valsts un pašvaldību budžeta un zināmā mērā pilda sociālo funkciju. Secīgi īres maksas tajās nav saistītas ar īres tirgu. Jebkurā gadījumā mēs uzskatām, ka studentu mājokļu pieejamība pašlaik ir problēma, taču tā šobrīd jau tiek pakāpeniski risināta. Domāju, ka brīdī, kad universitātes novēros būtisku studentu skaita samazinājumu, kura galvenais iemesls būs tieši dzīvesvietas dārdzība, arī pašas augstākās izglītības iestādes aktīvāk iesaistīsies sadarbībā ar investoriem un attīstītājiem,” domā M. Grīnbergs.
Raksta pilno versiju var aplūkot: https://www.db.lv/zinas/augsto-cenu-del-ires-tirgus-studentiem-vel-nepieejamaks-509392