+371 67114284

Dzīvokļu pircējiem grūtības novērtēt ēku energoefektivitāti

Dzīvokļu pircējiem grūtības novērtēt ēku energoefektivitāti
Zems Latvijas iedzīvotāju informētības līmenis par svarīgiem ēku energoefektivitātes aspektiem traucē mājokļu meklētājiem objektīvi novērtēt jaunus dzīvokļus un to ekspluatācijas izmaksas, liecina nekustamā īpašuma attīstītāja „Kaamos“ rīcībā esošā informācija. Saskaņā ar jaunākajiem būvniecības normatīvajiem aktiem, stingrākas energoefektivitātes prasības jāpilda visām jaunbūvētām daudzdzīvokļu ēkām, tomēr praksē to sniegums ilgtermiņa ekspluatācijā var būt ļoti atšķirīgs.
“Šobrīd diemžēl lielākā daļa jauno projektu Latvijā ir būvēti atbilstoši energoefektivitātes prasībām, kas atbilst C vai labākajā gadījumā B energoefektivitātes klasei. Līdz ar to pircējiem nav daudz salīdzinošas informācijas un praktiskas pieredzes dzīvošanai gandrīz nulles enerģijas ēkās. Tomēr inženiertehnisku risinājumu un komforta aspektu ziņā tajās ir daudz labāki energoefektivitātes rādītāji nekā C vai B klases mājās,” norāda neatkarīgais eksperts ēku energoefektivitātes jomā Andris Vulāns.
Gandrīz nulles enerģijas daudzdzīvokļu ēkās energoefektivitātes rādītājs apkurei atbilst A klasei, kopējais primārās enerģijas patēriņš apkurei, karstā ūdens apgādei, mehāniskajai ventilācijai, dzesēšanai un apgaismojumam sastāda ne vairāk kā 95 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā. Dzīvē tas nozīmē, ka gandrīz nulles enerģijas ēku dzīvokļos ventilāciju nodrošina ar rekuperācijas sistēmu, kas silto iekštelpu gaisu izmanto, lai ziemā sasildītu vēso ieplūdes gaisu. Tas ļauj ne tikai samazināt apkures rēķinus ziemā, bet vienlaikus telpās novērš arī mitrumu, bezgaisu un to izraisītās problēmas. Aprīkojot ēku ar saules paneļiem, tiek izmantota atjaunojamā enerģija, kas nerada emisijas un atkritumus, kā arī palīdz taupīt resursus. Savukārt, lai mājoklī nodrošinātu vienmērīgu un komfortablu temperatūru, var ierīkot zemgrīdas apkuri, kurai ir zemākas kopējās ekspluatācijas izmaksas.
“Ja padomju laikā uzbūvētas ēkas siltumenerģijas patēriņš ir aptuveni 150 kilovatstundas uz kvadrātmetru, tad gandrīz nulles enerģijas daudzdzīvokļu jaunbūves patēriņš nedrīkst būt lielāks par 40 kilovatstundām uz kvadrātmetru. Attiecīgi mazāks ir arī maksājums par siltumenerģiju,” skaidro A.Vulāns. Turklāt gandrīz nulles enerģijas ēkās mikroklimats ir labāks arī gada aukstākajā sezonā un nepieciešamība pēc apkures pieslēgšanas ir vismaz mēnesi vēlāk nekā zemākas energoefektivitātes klases mājās.
“Mājokļa pircējam vai biroja nomniekam šobrīd ir ļoti svarīgi sekot līdzi ēkas energoresursu patēriņam. Cilvēki tagad sāk raudzīties arī uz total cost of ownership jeb kopējām telpu ekspluatācijas izmaksām, kas ietver ne tikai dzīvokļa pirkuma summu un attiecīgo ikmēneša kredīta maksājumu, bet arī tēriņus par komunālajiem pakalpojumiem,” norāda Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags. Daudzviet Eiropā ir norma, ka, piemēram, sludinājumos par dzīvokļu īri vai iegādi kā obligāts kritērijs tiek norādīta arī mājokļa energoefektivitātes klase. Latvijā šādas prakses pagaidām nav.
Viens no gandrīz nulles emisiju daudzdzīvokļu ēku projektiem, kas šobrīd top Rīgā, ir “Moho Park” Mežaparkā. Tajā abu būvju energoefektivitāte ir papildināta ar uz katras ēkas jumta izvietotajiem 30 saules paneļiem, kuru saražotā elektroenerģija darbinās koplietošanas inženiersistēmas. Šo namu dzīvokļos būs zemgrīdas apkure ar atsevišķu skaitītāju katrā mājoklī, kas dod iespēju kontrolēt savu siltumenerģijas patēriņu, logi ar trīskāršā stikla paketi, kas nodrošina skaņas izolāciju, kā arī individuālas ventilācijas iekārtas – rekuperatori ar siltuma atgūšanas funkciju veselīgam mikroklimatam un mazākiem rēķiniem.  
„Kopumā vidējais pircējs Latvijā ir maz informēts par ēku energoefektivitātes klasēm un to atšķirībām. Tas attiecas gan uz komforta līmeni dzīvoklī, iespējamību pašiem regulēt savu siltumenerģijas patēriņu, gan komunālo maksājumu apmēru. Tāpēc pirms dzīvokļa iegādes aicinām pārliecināties, lai izvēlētajā ēkā būtu izmantoti tādi siltumizolācijas, apkures, būvmateriālu un stikloto konstrukciju risinājumi, kas ļauj dzīvot izmaksu ziņā iespējami efektīvi un, protams, komfortabli,ˮ stāsta „Kaamos Real Estateˮ Pārdošanas speciāliste Laura Ozola.
Lai ilgtermiņā samazinātu rēķinus par mājokli, eksperti iesaka pirms dzīvokļa iegādes iepazīties ar visas daudzdzīvokļu ēkas tehniskajiem risinājumiem, nepieciešamības gadījumā tos izvērtējot kopā ar speciālistu, kā arī pievēršot uzmanību mehāniskas ventilācijas sistēmas esamībai ar rekuperāciju un tās efektivitātes rādītājiem.


Par Kaamos grupu
Kaamos grupa ir Igaunijas kapitālsabiedrība, kas dibināta 2002. gadā un nodarbojas ar nekustamo īpašumu attīstīšanu, celtniecību, kokapstrādi, zaļo enerģiju, kā arī iegulda jaunuzņēmumos. Nekustamā īpašuma segmentā Kaamos grupa ir uzbūvējusi un pārvalda nomas platības 80 000 kvadrātmetru apmērā, ieskaitot 55 000 kvadrātmetru biroju platības un 25 000 kvadrātmetru Depo veikalu Tallinā. Grupas uzņēmumi darbojas Igaunijā, Latvijā un Baltkrievijā, kopumā nodarbinot vairāk nekā 350 darbiniekus. 2021. gada beigās grupas uzņēmumu līdzekļu apjoms bija 247 miljoni eiro, pašu kapitāls – 139,9 miljoni eiro.


Papildu informācija:
Sandra Baltruka
Baltic Communication Partners
+ 371 26428418,
[email protected]




City Real Estate recommends
Apartment for rent in Riga, Riga center

Apartment for rent in Riga, Riga center
Ganu street, 2th floor, 2 rooms, 48.00m2
900.00 EUR 18.75 EUR / m2

View all offers