Būvniecības nozares digitalizācija nav luksuss, bet nepieciešamība

Būvniecības nozares digitalizācija nav luksuss, bet nepieciešamība
Būvniecības nozares digitalizācija, īpaši būves informācijas modelēšana 3D vidē (BIM), kuru izmanto projektēšanā, mūsdienās vairs nav kaprīze, bet gan nepieciešamība.
Par to pārliecināti gan lielākie pasūtītāji, gan būvnieki, gan projektētāji. Latvijas Arhitektu savienības Sertificēšanas centra vadītāja Elīna Rožulapa nozares profesionālajā portālā building.lv norāda, ka BIM galvenā atšķirība no parastās, līdz šim izmantotās projektēšanas ir tāda, ka ēka tiek nevis zīmēta, bet būvēta virtuālā vidē, izmantojot dažādas programmas, maksimāli pietuvināti tam, kā ēka vēlāk tiks būvēta realitātē. Līdz ar to, projektējot jeb virtuāli būvējot, iespējams novērst tās nepilnības un nesakritības rasējumos, kādas var rasties, ēku projektējot 2D vidē, kad to nav iespējams redzēt visā pilnībā.
Viena no lielākajiem pasūtītājiem valstī – VAS Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) – valdes locekle Kitija Gruškevica uzsver, ka BIM izmantošanas galvenā priekšrocība ir risku mazināšana jau projektēšanas stadijā, lai iekļautos termiņā, budžetā un kvalitātē.
«Mums šobrīd ir vairāk nekā 80 projekti. Analizējot vēsturiskos projektus, redzam, ka gan mēs, gan citi pasūtītāji līdz šim kāpām uz vieniem un tiem pašiem grābekļiem. Piemēram, būvnieki pagarina projekta īstenošanas termiņus, rodas papildu izmaksas, klients neapmierināts. Konstatējām, ka cēloņi šīm novirzēm bieži ir meklējami jau projektēšanas stadijā. Līdz ar to lielajos projektēšanas iepirkumos jau no pagājušā gada sākām prasīt, lai projektētāji izmanto BIM vai vismaz tā komponentus,» stāsta K. Gruškevica.
Uzrādīja 220 sadursmju vietas
Viņa skaidro, ka BIM palīdz projektēšanā izvairīties no papildu darbiem un izmaksām vēlākā būvniecības procesā. Piemēram, projektējot dažādus inženierkomunikāciju tīklus, strādājot ar BIM, iespējams digitāli redzēt, vai visi inženiertīkli ir savstarpēji savietojami, vai kanalizācijas sistēmai neies cauri elektrības vadi utt. Ja šos inženiertīklus digitāli nesaliek kopā, nevar redzēt, vai viens netraucē otram. K. Gruškevica min ļoti uzskatāmu piemēru: «VNĪ ir projekts Aspazijas bulvārī 7, kur būs jaunais prokuratūras nams, kur vienā ēkā atradīsies desmit prokuratūras. Ēkas projektu, kas sākotnēji bija izstrādāts 2D formātā, pārvietojot 3D vidē, atklājās 220 sadursmju vietas.»
Samazina izmaksas par 25%
Izvērtējot VNĪ pilotprojektu, Būvniecības industrijas digitalizācijas asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Berķis stāsta, ka tipiskākās problēmas, kas tika novērotas 2D vidē realizētam projektam, bija dažādas informācijas trūkumi un nepietiekamas atsauces uz citām rasējuma sadaļām.
Raksta pilno versiju var aplūkot: https://www.db.lv/zinas/buvniecibas-nozares-digitalizacija-nav-luksuss-bet-nepieciesamiba-492910
Поиск
City Real Estate рекомендует
Продают квартиру в Риге, Центре

Продают квартиру в Риге, Центре
Улица Элизабетес, 5 этаж, 3 Комнаты, 72.40m2
175000.00 EUR 2417.13 EUR / m2

Продают дом в Риге, Берги

Продают дом в Риге, Берги
Улица Вейдзирнаву, 2 этажей, 7 Комнаты, 228.93m2
260000.00 EUR 1135.72 EUR / m2

Сдают квартиру в Риге, Центре

Сдают квартиру в Риге, Центре
Улица Пулквиежа Бриежа, 6 этаж, 3 Комнаты, 79.00m2
600.00 EUR 7.59 EUR / m2

Все предложения