Dūmu detektori - no ieteikuma par prasību

Dūmu detektori - no ieteikuma par prasību
Latvija seko kaimiņvalstu piemēram un no jaunā gada katrā mājoklī dūmu detektori būs obligāta prasība.
No 2020. gada 1. janvāra stāsies spēkā nozīmīgas Ugunsdrošības noteikumu prasības – visos mājokļos (gan privātmājās, gan dzīvokļos) ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājas papildus jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu. 2016. gadā, kad stājās spēkā esošā Ugunsdrošības noteikumu redakcija, noteikumos tika paredzēts pielāgošanās laiks līdz 2020. gada 1. janvārim, kad prasības par ugunsdrošību mājoklī no ieteikumiem kļūs par obligātu prasību.
Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) sniegtās informācijas, jaunākais pētījums par ugunsdrošību atklāj, ka 63% iedzīvotāju uzskata, ka ir svarīgi, lai viņu mājokļos būtu ugunsdzēsības aparāts, bet tikai 13% iedzīvotāju tāds mājoklī ir. Līdzīga situācija ir ar dūmu detektoriem – 68% iedzīvotāju ir svarīgi, lai tas būtu uzstādīts mājokļos, tomēr tikai 9% iedzīvotāju tas ir izdarīts. Kā iemesli un šķēršļi, kas liedz iegādāties ugunsdzēsības aparātus un dūmu detektorus, tiek minēti gan finansiālie faktori, gan laika trūkums.
Rīgā pērk vairāk
Viens no ugunsdrošības un darba aizsardzības pakalpojumu sniedzējiem Baltijā ir SIA FN-Serviss. Kā Dienas Biznesam pastāstīja uzņēmuma valdes locekle Natālija Sokolova, tad arvien vairāk klientu uzdod jautājumus par šo prasību, par ko liecina arī pieaugums dūmu detektoru pārdošanas apjomos. Katru dienu tiek saņemti jautājumi, kas ir saistīti par dūmu detektoru izvēli un uzstādīšanu. Uzņēmums norādīja, ka aktivitāte ir liela gan pilsētās, gan reģionos. «Lielākie pārdošanas apjomi ir vērojami Rīgā, bet tas nenozīmē, ka Rīgā būtu aktīvāki un atbildīgāki cilvēki. Jāņem vērā arī tas, ka ļoti liels iedzīvotāju īpatsvars dzīvo Rīgā un ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji strādā un iepērkas Rīgā. Mūsu rīcībā nav statistikas par to, cik % mājsaimniecību pilsētā vai reģionos jau ir uzstādīti dūmu detektori, taču pārdotais dūmu detektoru īpatsvars nenoliedzami norāda uz to, ka cilvēki sadzird vajadzību pēc drošības paaugstināšanas savās mājsaimniecībās. Un gribu domāt, ka tas nav tikai un vienīgi tāpēc, ka no 2020. gada 1. janvāra stājas spēkā jaunas normatīvo aktu prasības,» komentē N. Sokolova. Pēc uzņēmējas domām, jebkurām pārmaiņām ir nepieciešams laiks, un tas pats attiecas arī uz prasības ieviešanu – mājās uzstādīt dūmu detektorus, iegādāties ugunsdzēsības aparātu. «Lai mainītos cilvēku domāšana, ir nepieciešams laiks un atbildīgu uzņēmumu, ekspertu, mediju iesaiste. Ir būtiski radīt informācijas platformu, kur ikviens var saņemt atbildes par to, kādēļ dūmu detektori ir nepieciešami, kas ir jāzina, izdarot izvēli par dūmu detektoru iegādi, kā uzstādīt detektorus, kā par tiem rūpēties,» uzskata FN-Serviss valdes locekle.
Visu rakstu lasiet 18. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.db.lv/zinas/dumu-detektori-no-ieteikuma-par-prasibu-491160
Meklēšana