Krūmane aizrāda Sudrabai par Parex banku
Krūmane aizrāda Sudrabai par Parex banku
Ieva Mārtiņa
[email protected]
16.10.2009
Neprecīzi secinājumi var nodarīt būtisku kaitējumu valsts atbalstu saņemošās Parex bankas finansiālajai stabilitātei un negatīvi ietekmēt visu valsts finanšu sektoru kopumā.
Tā norāda Irēnas Krūmanes vadītā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kas publiskojusi argumentus, kas nav iekļauti Ingunas Sudrabas vadītās Valsts kontroles ziņojumā par Parex bankas pārņemšanu.
Komisija norāda uz to, ka atbildīgajām institūcijām bija kopīga stratēģija par atbalsta sniegšanu Parex bankai, kas tika realizēta starp Latvijas Banku (LB), Finanšu ministriju (FM), MK un FKTK kopīgās sēdēs. «VK veiktās revīzijas ietvaros netika veikta visa kredītiestāžu sektora pārbaude, kā arī netika vērtēts kā valstī izveidotā sistēma ir darbojusies citos gadījumos. Tāpat vēlamies norādīt, ka arī starptautiskie eksperti, izvērtējot ārkārtas situāciju vadības sistēmu Latvijā, ir atzinuši, ka FKTK efektīvi regulē individuālu banku darbību un tai ir plašs pilnvaru loks, lai nekavējoties, proaktīvi un pienācīgi rīkojoties, novērstu trūkumus banku darbībā,» uzsver komisija.
FKTK arī uzsver, ka, sniedzot valsts atbalstu Parex bankai, no ekonomiskās aprites netika izņemti finanšu līdzekļi, jo ekonomiskajā apritē valsts līdzekļi var nonākt caur valsts budžeta izdevumu daļu, savukārt šos izdevumus neietekmē Valsts kases noguldījumi Parex vai LB, kur tie jau tika glabāti. Šie līdzekļi jau pirms noguldījumu veikšanas Parex neatradās ekonomiskajā apritē. FKTK atgādina, ka tā savlaicīgi aicināja atbildīgās institūcijas noteikt konkrētiem apstākļiem atbilstošu likumā paredzēto ietekmēšanas līdzekli. Pastiprināta noguldījumu aizplūde 2008. gada septembrī un oktobrī bija vērojama visās kredītiestādēs, neatkarīgi no to lieluma vai pamatkapitāla izcelsmes , t.sk., arī no Parex bankas.
Savukārt ierobežojumi ir galējais līdzeklis, kas būtiski samazina uzticību konkrētai bankai un arī visai sistēmai kopā, tāpēc tie ir piemērojami tikai galējas nepieciešamības apstākļos, kas arī tika izdarīts. «Jo īpaši vēlamies norādīt, ka ierobežojumus debeta operācijām (noguldījumu izmaksas izpildes ierobežojumi) FKTK revidējamajā termiņā nebija tiesīga noteikt vienpersoniski, bet gan tikai kopā ar Ministru kabinetu,» tā FKTK. Komisija uzskata, ka VK bija jāņem vērā arī Parex bankas bijušo akcionāru loma, kas vienlaicīgi bija arī bankas vadītāji. Komisija norāda, ka akcionāri uz aicinājumu pērn ieguldīt 20 milj. Ls, atsaucās vien ar 3 milj. Ls ieguldīšanu subordinētajā kapitālā. Komisija pieprasīja bankai nekavējoši veikt pasākumus kapitāla palielināšanai, t.i., bankas pašu kapitāla palielināšanu vismaz par 20 milj. Ls. «Tāpat pēc FKTK iniciatīvas bankas darbības uzraudzības procesa ietvaros, tika iegūta informācija par bijušo akcionāru darbībām, kuras FKTK 2008. gada 1. decembrī lūdza pārbaudīt prokuratūrai,» tā komisija.
Ar visu FKTK ziņojumu var iepazīties:
http://www.fktk.lv/lv/publikacijas/citas_publikacijas/2009/2009-10-15_finansu_un_kapitala_tirg/
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.db.lv/a/2009/10/16/Krumane_aizrada_Sudrabai